Módna legenda Pierre Cardin - o značke

Módna legenda Pierre Cardin

Pierre Cardin, jeden z najvplyvnejších návrhárov sveta, je už v „módnom“ dôchodku. Ale jeho odkaz žije ďalej a jeho návrhmi, starými aj niekoľko dekád, sa inšpiruje rad súčasných módnych tvorcov.
Jeho tvorba je známa, má tiež čo do činenia so známymi ľuďmi. Navrhoval koncertné kostýmy Beatles, učil sa u Paquina, Schiaparelliho a Diora. Ale nie sú to len farebné obleky Beatles, ale aj „ bublinové sukne“, naše obľúbené kabelky, dlhé odevy s rázporkom ku stehnu, matné pančuchy, ženské nohavicové obleky tzv. kozmického veku a ženské trikoty bývajú prisudzované práve Pierrovi Cardinovi. Po praxi u svetových návrhárov, sa vrhol do módneho sveta sám, poháňaný heslom: Prístupnosť masám!

A vyrobil teda prvú konfekčnú kolekciu. „V roku 1959 som sa spýtal sám seba, prečo len bohatí si môžu dovoliť exkluzívnu módu a prečo nie muži a ženy na uliciach? Môžem to zmeniť! A urobil som to,“ vraví Cardin. Jeho inovácie inšpirovali neskôr Karla Lagerfelda, Stelu McCartney a značku Viktor & Rolf pri vytváraní kolekcie pre H&M. Bez kompromisov, čo sa týka ich návrhárskeho mena a zásahov do konfekčnej módy.
3763c713-f8b0-11db-9305-1142abe2a646.jpg
Cardinova práca má čiastočne vplyv na budúcnosť, pretože on pre budúcnosť navrhoval. Jeho futuristické látky, fantastické kožušiny, patentované kožené topánky a kornútové čiapky boli divoko populárne v šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch.

Cardin neuznával telové a prírodné farby, klasické vzory ani tvary. Cardin videl telo geometricky, vo svojom dizajne používal kruhy, šesťuholníky a trojuholníky. V súlade s rozpukom vesmírneho programu, po navrhovaní skafandrov pre NASA v roku 1970, bol Cardin jediným človekom na planéte, ktorý mal povolenie „špendliť“ na Neilovi Armstrongovi.

Cardinov vplyv siaha ďaleko, ale jeho meno ešte ďalej. Svoje meno pripájal ku všetkému, všetok odev, nábytok, šperky, ceruzy, ručníky… Všetko mal označkované. Týmto spôsobom sa vysmieval elitárstvu, ktoré vtedy vládlo módnemu svetu.

Svojim menom vyzdobil údajne cez 800 druhov výrobkov. Cardin o tom povedal: „Umývam sa svojim vlastným mydlom, nosím svoj vlastný parfém, spím na vlastnej plachte, jem vlastné potravinárske výrobky… Žijem sebou.“
A svet žije ním. Vysoko uznávaný celosvetovou módou, Cardin vzbudil záujem v Číne, Rusku a Japonsku. Letel otváracím letom Paríž-Tokio. Originalitou sebe vlastnou uviedol na ranveji prvý japonský model-Hiroko Matsumoto.

Z módy odišiel vo svojich 82 rokoch, ale jeho práca je stále pripomínaná najrôznejšími retrospektínymi výstavami. Mnoho návrhárov sa ním inšpirovalo a ešte dnes je z módy cítiť jeho odkaz.

Cardin, ktorý je v dôchodku, s celoživotným nahromadeným bohatstvom, dostáva zaujímavé ponuky. Nie je tajomstvom, že ľudia, s takýmto vplyvom na módu sú výstrední, napriek tomu ale mnohých prekvapilo, že Cardin kúpil v roku 2001 zámok Markíza de Sade. Ale doprajme mu to, po piatich dekádach v módnej branži a s tým, ako zásadne ovplyvnil minulú aj súčasnú módu, si zaslúžia odísť na odpočinok s radosťou!Tak čo milé dámy. Nechceli by ste mať jednu kabelku doma už dnes ? :)
Zanechať komentár
Zanechať odpoveď
login aby ste mohli pridať komentár najprv sa prihláste.

Menu