Poznáte pravidlá modernej etikety ?

V súčasnej demokratickej spoločnosti sa môže zdať, dovolené je takmer všetko. Na druhej strane, nikdy nie je na škodu vedieť zopár pravidiel, ako sa správať v týchto modernejších časoch. Predstavujeme vám 5 tipov, vďaka ktorým určite nestúpnete vedľa.


Na návštevu vždy ohlásene.

Kedysi bolo vcelku bežné, že susedia, či známi sa navzájom navštevovali aj bez toho, aby si to vopred oznámili. Dnes je doba o trochu viac moderná a preto sa už nesluší prísť k niekomu na návštevu len tak bez ohlásenia. V dobe, keď takmer každý vlastní smartfón, je veľmi jednoduché vopred zavolať, či napísať a oznámiť sa.


S mokrým dáždnikom sa netrasie.

Keď vojdete do miestnosti, dáždnik neotriasajte. Bolo by neslušné „ofŕkať“ hosťovu predsieň, či priestory reštaurácie. Odporúčame zabaliť ho a odložiť na miesto pre dáždniky alebo na predpripravený háčik. Ak však prebytočnú vodu musíte predsa len otriasť, urobte tak nenápadne, ešte pred vstupom do budovy.


Kabelka na kolená, ani na stôl nepatrí.

Aj keď malá večerná kabelka sa na stole vynímať môže, kabelky, ktoré nosíme na bežné nosenie radšej zaveste na operadlo. Ešte väčšie kabelky môžete položiť aj na zem. Uistite s však, že je zem dostatočne čistá a kabelku nezničíte.


Nezabúdajte klopať

Klopať pred vstupom do miestnosti k vašim kolegom, priateľom, či rodinným príslušníkom sa zdá ako samozrejmosť. Nezabúdajte však aj na vaše deti. Ak chcete, aby vám vaše deti klopali pred vstupom na dvere, možno ich to naučíte spôsobom, že začnete klopať pred vstupom do ich izby aj vy.


Pozývam, platím – ako to vlastne je?

V prípade firemného stretnutia sa etiketa jemne mení. Ak žena pozýva na schôdzku obchodného partnera, mala by si pripraviť svoju peňaženku, pretože bude platiť ona. Ak niekto povie „poďme do reštaurácie“, neznamená to že pozýva, ale skôr očakáva, že zaplatí sám za seba. Pokiaľ sa však niekto z dvojice alebo skupiny ponúkne, že zaplatí, je v poriadku pozvanie prijať.

Toto bolo 5 trikov, ktoré vám do budúcna môžu pomôcť pôsobiť viac sebavedome v akejkoľvek spoločnosti. Máte nejaké tipy, ktoré by ste nim pridali? Budeme radi, ak sa s nami o ne podelíte v komentároch.

Zanechať komentár
Zanechať odpoveď
login aby ste mohli pridať komentár najprv sa prihláste.

Menu