Ako si vybrať správnu kabelku?

Jedným z nevyhnutných a pre ženy obľúbeným doplnkom je kabelka. Ukrývame v nej takmer všetko - od peňaženky, mobilu, dokladov, kozmetiky, flakón obľúbeného parfému až po náhradné pančušky alebo nákup pre rodinu. Takže taška nie je len praktickou pomôckou, do ktorej ukladáme všetko možné a nemožné, ale aj dôležitým doplnkom. A preto na výber kabelky máme zvýšené nároky! Ak si vyberieme typ, ktorý má pre nás nevhodný tvar, veľkosť, či farbu, môžeme celkom "úspešne" pokaziť celý náš outfit. Tento módny doplnok by mal ladiť s Vaším výzorom, mal by ukázať aká ste osobnosť ale predovšetkým by Vám nemala kaziť postavu.

Preto ešte skôr, ako si kúpite novú kabelku napríklad kabelky z nášho eshopu, naučte sa ako si vybrať takú, ktorá zvýrazní Vaše prednosti a zakryje nedostatky. Vedeli ste, že kabelka Vám môže ubrať dobrých pár kíl, pokiaľ si vyberiete správny model? Skúste sa riadiť podľa nasledovných zásad, ktoré zlepšia Váš výzor:


Zásada č.1

Kabelka zvýrazní miesto, ktorého sa na tele dotýka (napr. pod pažou, alebo pri páse, poprípade na boku). Takže ak je Vaša problémová partia napríklad široký pás, snažte sa vyhýbať kabelkám, ktoré siahajú po pás, lebo Vašu problémovú partiu zvýraznia. V takomto prípade, zvoľte tašku s krátkymi držadlami tak, aby siahala po paže. Chytro a účinne tak odpútate pozornosť od problémovej partie a zdôrazníte Vaše prednosti:) Väčšina žien vyzerá najlepšie s kabelkou zavesenou mierne nad pásom, zoštíhľujete nás to.


Zásada č.2

Zatiaľ čo tvar kabelky by mal byť s Vašou postavou v protiklade, veľkosť by mala byť priamo úmerná Vašej výške. Čím ste menšia, tým by mala byť menšia aj kabelka, ktorú nosíte.

 

Ak ste štíhla a vysoká

Môžete nosiť prakticky akýkoľvek typ a vždy budete vyzerať dobre, či sa rozhodnete pre tašku rozmerov XXL alebo guľatú "hobo" tašku.

Jediná vec, na ktorú by ste si mali dať pozor je veľkosť modelu. Vyhýbajte sa malým kabelkám, ktoré postavu opticky zväčšujú. Najlepšie budete vyzerať v stredne veľkých ale aj masívnejších modeloch.

Ak ste nižšia

Najdôležitejšia zásada pre nižšie dámy je veľkosť tašky. Dobrá rada - osvojte si pravidlo proporcionality, čím ste nižšia, tým menší model si kupujte

Ak máte široké boky

Určite je vo Vašom záujme odpútať pozornosť od problémovej partie. Skúste si vybrať model s krátkymi držadlami tak, aby kabelka siahala tesne pod rameno. Postava bude vyzerať súmernejšie.

Ak máte objemnejší hrudník
zvoľte model s dlhými držadlami, tak, aby siahal po pás, respektíve nižšie. Opäť tým opticky zahladíme problémové partie.

Ak máte súmernú postavu
Najlepšie Vám bude sedieť taška siahajúca tesne nad pás. Vyhýbajte sa jedine príliš malým alebo príliš veľkým modelom

 

 

Kúsok z histórie

Pre mužov nepochopiteľná záhada, zato ženy si bez kabeliek nevedia život predstaviť. Sú nenahraditeľným pomocníkom v každodennom živote, strážcom našich tajomstiev, módnym doplnkom a v neposlednom rade aj prejavom našej osobnosti. Dnešný trh s kabelkami je presýtený tovarom najrozličnejšieho druhu, farieb a materiálov, stačí si len vybrať. Nájdeme hravé tašky na prechádzku po meste v slnečný deň, elegantné značkové a hriešne drahé modely do práce, či večerné mini kabelky na ples, alebo do divadla. Zamysleli ste sa ale niekedy nad tým, odkiaľ Váš nenahraditeľný spoločník pochádza?

Predpokladá sa, že starovekí predchodcovia kabeliek boli vyrábaní z listov a dreva. Neskôr sa našli hieroglyfy, kde sú nakreslení muži s taškami obviazanými okolo pása. Zaujímavé je, že tašky vtedy výhradne nosili muži a nie ženy. Skúste sa tým blysnúť, keď si Vás bude Vaša chlpatejšia polovička doberať pre najnovší módny úlovok.

V stredoveku si už obe pohlavia hrdo vykračovali s taškami prehodenými krížom cez plecia, alebo zavesenými na bokoch. Špeciálne sa využívali medzi iným aj na cestovanie, alebo obľúbené boli taktiež roľníkmi, ktorí v nich nosili semená na sadenie.

Predkovia peňaženiek tiež nezaostávajú v histórii. Predtým fungovali ako malé kožené kapsičky, do ktorých žobráci zbierali peniaze.

Postupom času ženské pokolenie objavilo svojho najlepšieho priateľa a teraz nemám na mysli labradora, alebo iného psíka. Účel kabelky začínal naberať rozmer, v akom ho poznáme dôverne aj my. Dámy si ukladali do kabeliek osobné maličkosti, alebo voňavé bylinky, ako napríklad levanduľa, či výťažky z citrusových plodov, aby odohnali od seba zlú energiu.

Význam tašiek sa posunul o kus ďalej, keď páni na tento kus oblečenia zanevreli a namiesto toho kabelky začali podarovávať ženám, čomu naše predchodkyne s nadšením tlieskali. V 18.storočí sa dostáva do popredia neo-klasické obliekanie, kedy každá dáma musela vlastniť niekoľko tašiek na každú príležitosť. V týchto taškách nesmel chýbať púder, voňavá soľ, rúž a flakón voňavky.

Prvý krát sa použil termín „kabelka“ začiatkom 20.storočia a používal sa najmä v súvislosti s batožinou, ktorá sa držala v rukách. To sa stalo aj inšpiráciou pre nový druh kabeliek určenými pre ženy, ktoré už mali aj vnútorné priehradky a zámky. 20-te roky 20. storočia priniesli revolúciu v obliekaní aj v kabelkových trendoch. Kabelky už nemuseli perfektne ladiť s celkovým outfitom. Vtedajším hitom pre dámy bola bábika, ktorá bola oblečená rovnako ako jej majiteľka, vrátane kabelky!

40-te roky boli ovplyvnené vojnou a nedostatkom materiálov ako koža, zipsy... a tak vynaliezaví výrobcovia kabeliek používali ako materiál plasty a drevo. 50-te roky priniesli vznik významných dizajnérskych značiek ako Chanel, Louis Vuitton, and Hermes. S týmito značkami zaplavili trh aj repliky. No a aký bude ďalší vývoj na trhu kabeliek? Môj názor je, že tieto módne doplnky budú vyznačovať zaujímavými vzormi a novými materiálmi, ale značky ako Dior, Gucci, Hermes a Louis Vuitton budú stále na špici.

Zanechať komentár
Zanechať odpoveď
login aby ste mohli pridať komentár najprv sa prihláste.

Menu